середа, 11 листопада 2015 р.

Духовне життя українців другої половини ХІХ століття Особливості розвитку культури. Загальна характеристика стану освіти. 9 клас

                      Мета:  
ü схарактеризувати чинники, що визначали розвиток культури; проаналізувати стан освіти;
ü розвивати навички роботи з текстовими джерелами, вміння аналізувати їх, робити висновки та узагальнення, а також працювати з узагальнюючою таблицею, критично оцінюючи програмовий матеріал;
ü виховувати естетичні смаки та уподобання
Тип уроку: засвоєння нових знань
Основні поняття: культура, освіта, недільні школи, класична гімназія, реальне училище, земські школи, початкові народні училища, земські школи, університет, декан, ректор, кафедра, Вищі жіночі курси
Обладнання: карта українських земель другої половини ХІХ століття, роздавальні картки з текстовими джерелами
Девіз уроку: «Не могло бути й думки про введення української мови як викладової в початковій школі;
… Почалось обмеження вступу до гімназій, бажаючи середню освіту зробити привілеєм вищих клясів суспільства.
… Високі школи були засновані іноземцями і викладовою мовою були німецька, польська та російська. Уперта боротьба за українську мову не мала успіху.»   (Наталія Василенко – Полонська)
Основна проблема уроку – з’ясувати фактори, що визначали стан культури та порівняти стан розвитку освіти українських земель в складі Російської та Австро – Угорської імперії
 
Хід уроку
І. Організаційна хвилина
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Завдання для повторення теми «Українська культура першої половини ХІХ століття»
Робота в групах
1-а група – робота з таблицею (див. додаток).                                                                                           Завдання: Із наведених факторів визначте ті, що позитивно чи негативно впливали на розвиток української культури.
2-а група                                                                                                                                            1. Дайте визначення поняття «становий характер освіти».                                                       2. Які фактори свідчили про занедбаний рівень освіти в Наддніпрянській Україні?
3-я група                                                                                                                                              1. Назвіть типи навчальних закладів, де можна було здобути початкову, середню та вищу освіту?                                                                                                              2. Покажіть на карті головні центри освіти першої половини ХІХ століття.
Заслуховується повідомлення учнів, робляться висновки. Питання для обговорення: Що спільного було в освітній політиці в Російській та Австрійській імперії?
ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку. Девіз уроку та постановка проблеми. Мотивація навчальної діяльності
Залишаючись поділеною між двома імперіями, за відсутності національної держави та антиукраїнської політики російського та австрійського урядів, українська культура продовжувала розвиватися як культура українського народу і характеризувалася величезними досягненнями в усіх її сферах. Значні позитивні зрушення відбулися в освіті.
ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
План
1. Фактори, що визначали розвиток культури другої половини ХІХ століття.
Робота в групах
1-а і 2-а групи отримують уривки текстів і дають відповідь на запитання.
3-я група творче завдання: записати чинники, які, на думку учнів позитивно впливають на сучасний стан шкільної освіти.
Заслуховування повідомлень, доповнення відповідей учнів, обмін думками щодо факторів розвитку культури першої та другої половини ХІХ століття.
2. Загальна характеристика стану освіти другої половини ХІХ століття.
Кожна група працює з узагальнюючою таблицею (див. додаток)
Завдання: групи характеризують відповідний рівень освіти, користуючись ключовими положеннями таблиці. Готують повідомлення, доповнюючи матеріалом підручника. Порівнюють стан освіти в обох частинах українських земель, показують на карті освітні центри.
V. Узагальнення та систематизація знань
Робота в групах
1-а і 2-а група працюють з історичним джерелом
Завдання: Визначити дві протилежні тенденції розвитку освіти та дати загальну її характеристику.
3-я група творче бліц-завдання: Що, на думку учнів, заважає бажанню та ефективності шкільного навчання на сучасному етапі?
VІ. Підсумки
Питання для вирішення проблеми уроку. Обмін думками. Оцінювання та коментування відповідей учнів.
VІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати відповідний матеріал підручника § 31/1 стор. 202 – 205
2. Прочитати сторінки підручника 205 – 209.
3. Підготувати індивідуальні повідомлення про особу М.С. Грушевського та розвиток природничих і гуманітарних наук другої половини ХІХ століття 






Немає коментарів:

Дописати коментар