Тема: Київська держава за часів Ярослава Мудрого
Мета:
навчити охарактеризувати внутрішню та
зовнішню діяльність Ярослава Мудрого, визначати становище держави за часів його
правління;
розвивати уміння та навички самостійно здобувати знання,
аналізувати історичні факти та події, давати їм оцінку, працювати з історичними
джерелами інформації; вдосконалювати навички складання портрету історичної
особи;
виховувати почуття патріотизму на прикладі Я. Мудрого,
жагу до знань, освіти, культури
Тип уроку: засвоєння нових знань
Основні поняття і терміни: «Руська правда», звичаєве право,
Софійський собор, Золоті ворота,міжусобиці
Основні
дати: 1019 -1054 рр. –
правління Ярослава Мудрого,
1036 р. - розгром печенігів, 1036 р. – будівництво
Софійського собору,
1039-заснування Київської митрополії 1051-обрання
Іларіона митрополитом
Епіграф
«Як то буває, що один зоре
землю, другий засіє, а третій жне та їсть багаті овочі. Так і тут: батько
Ярослава зорав та зрушив землю, просвітивши хрестом, Ярослав, засіяв книжними
словами серце вірних, а ми живемо, користуючись з книжної науки»
Нестор Літописець Ми теж-творці історії,нехай не
такі активні
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
II.
АОЗ 22 жовтня 2013 р-цей день в історії
Учитель: Не так давно, на українському
телебаченні діяв масштабний проект «Великі
українці». Він поєднав у собі ток-шоу, інтерактивне опитування телеглядачів
та громадян України щодо місця й ролі видатних державних і політичних діячів,
військових, художників, учених, спортсменів, релігійних діячів у національній
та світовій історії.
Отож, за результатами
голосування було визначено першу десятку «Великих українців»:
1. Ярослав Мудрий
2. Микола
Амосов
3. Степан
Бандера
4. Тарас
Шевченко
5. Богдан
Хмельницький 1 слайд
6. Валерій
Лобановський
7. В’ячеслав
Чорновіл
8. Григорій
Сковорода
9. Леся
Українка
10. Іван
Франко
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Кривко Денис
Учень декламує вірш Р. Завадовича «Ярослав Мудрий» 2 слайд
Свого батька гідний сину,
Ти підніс до сили, слави,
До могуття Батьківщину.
А над Сяном, край кордону,
Гарний город збудував ти,
І щоб пам’ять не пропала,
Ярославль його назвав ти.
Пильнував ти, Ярославе,
Щоб жили по правді люди,
Щоб законом справедливим
І твої судили суди.
І про те подбав ти, княже,
Щоб коштовним самоцвітом,
Прибраний увесь, багатий,
Блиснув Київ перед світом
Ти здвигнув собор Софії
З каменю і срібла-злата,
Ще й тепер про тую славу
Мріють Золоті ворота.
Скрізь з пошаною по світі
Твоє вчення споминали,
Королі, князі, вельможі
В тебе ласки забігали.
Запитання:
1.
Про які
славні справи князя Ярослава переповідає автор вірша? 3 слайд
IV. Оголошення
теми, мети ,проблеми 4,плану5, епіграфу
6уроку4-6 слайди
V. Вивчення
нового матеріалу.
План:
1. Утвердження влади Ярослава у
Києві.
2. Внутрішня і зовнішня політика
князя.
3. Розбудова Києва .Місто Володимира
і Ярослава
4. «Руська правда».
5. Діяльність Ярослава Мудрого очима відомих
істориків.
Проблема уроку: Сильний правитель- сильна держава:яким чином вдале
княжіння сприяло могутності і процвітанню країни?
Хто ж він,Ярослав,великий київський князь?Перший
серед рівних…
1. Утвердження
влади Ярослава у Києві. 7 слайд- 12
синів Володимира
Після смерті Володимира між його синами почалася
кривава битва за київський престол
Повідомлення учня, який працював
з історичним джерелом Жигалкіна
(І. Крип’якевич про війни між синами Володимира)
Володимир залишив після себе дорослих синів.
Після його смерті київським князем став найстарший син Святополк. А кияни його
не хотіли, тому просили щоб молодший брат – Борис сів на батьківському
престолі. А Борис відповів що не піднесе руки на старшого брата. А Святополк
задумав вбити молодших братів. Так було позбавлено життя Бориса та Гліба. А
третій брат Святослав, хотів урятуватися втечею, але слуги Святополка наздогнали
його та вбили.
Після вбивства трьох братів Святополк думав,
що буде спокійно князювати, але в Новгороді жив ще Ярослав, який переміг
Святополка.
Але на
заваді став Мстислав Москалик 8-9 слайди
Запитання:
1. Як
називаються війни, чвари, суперечки між князями?
2
Підберіть синоніми до слова міжусобиці
3 Чи
можливо в ті часи було вирішення подібних ситуацій миром?
2Внутрішня
і зовнішня політика князя Продовжив
справу батька Наконечна
Відновивши
єдність Русі,князь взявся за розбудову держави…
Внутрішня політика: 10 слайд
-
відновив
централізовану владу
-
зменшив
податки
-
велику
увагу приділяв розвитку церкви
-
дбав про
розвиток ремесла, землеробства, скотарства,пожвавив торгівлю
-
Нова
оборонна лінія на півдні Корсунь –Богуслав-Біла Церква1032
Зовнішня політика:
-
завдав
нищівного удару печенігам 1036
-
здійснив
похід на Візантію 1043, де уклав договір про службу руських дружин у
Константинополі, а дочка візантійського імператора стала дружиною сина Ярослава
Всеволода
-
розширив
територію Київської Русі за рахунок приєднання земель Прибалтики та Польщі
Ярослав на Сяні,Тарту чудь,ести
Робота з картою Шлюбна дипломатія 11 слайд
-
встановлення
добрих відносин із країнами Західної та Центральної Європи шляхом укладання
династичних шлюбів (сам був одружений з дочкою шведського короля, своїх дочок
одружив: Анну – з королем Франції, Єлизавету – норвезьким королевичем,
Анастасію з угорським, а сини взяли шлюб з німецькими принцесами
Запитання:
1.
Чому сприяла внутрішня політика Ярослава?
2.
За що Ярослава називають «тестем Європи
3. Робота
з контурними картами, лист Анни до
батька
3Розбудова Києва .Місто Володимира та Ярослава Концуренко
Юлія 12 слайд
Повідомлення
учня (на слайдах екскурсія пам’ятками Києва)
Літопис
«Повість минулих літ»
В літо 1037р.
заклав Ярослав місто велике, біля того міста золоті ворота. Заклав і церкву
Святої Софії, митрополичу, потім церкву на Золотих воротах, а потім монастир
Святого Георгія і Святої Ірини. Оздобив її золотом, сріблом і посудинами
церковними, і возносять у ній врочисті співи в призначену годину. І в інших
містах і селах він ставив церкви, призначаючи туди попів і даючи їм від
багатств своїх плату, наказуючи їм учити людей. Радувався Ярослав, бачачи
велику силу церков і людей християнських, а ворог нарікав і ремствував,
переможений новими людьми християнськими.
Ярослава можна назвати засновником
книжності і вченості на Русі. Він відкривав школи, перші лікарні при
монастирях, бібліотеки. Сам князь мав одну із найбільших бібліотек у світі,
таємниця місцезнаходження якої й досі залишається нерозкритою.
Завдання:
1.
Порівняйте вигляд Києва за часів Володимира та
Ярослава. Прокоментуйте.
Мягкоступова 13 слайд карта міста
2Київські
вали Гнатуша 3,5 км-14м-30м
3 Що ви можете сказати про сучасний Київ? 14
слайд
4«Руська правда».Гнатуша Даніїл-
важливим джерелом вивчення суспільних відносин,судочинства,господарського та
культурного життя став 18 статей
Повідомлення учня:
-
Учень: Збірник норм давньоруського права «Руська правда» був
укладений в ХІ ст. Це найважливіше джерело для вивчення суспільних відносин,
історії та правової системи Київської Русі. Питання про його походження, а
також час складання найдавнішої частини є спірним. Деякі автори відносять його
навіть до VІІ ст. Однак більшість дослідників пов’язують «Найдавнішу правду» з
ім’ям Ярослава Мудрого. Дискусійним залишається питання про місце видання цієї
частини «Руської правди». У літописі вказується Новгород, але багато
дослідників називають Київ. Початковий текст «Руської правди» до нас не дійшов.
1хв
-
Реклама «Руської правди» (Д/З
1-го з учнів)2 хв 15 слайд
-
Робота з підручником ст. 74
Історична цікавинка
Бесіда 1Чому постала
необхідність прийняття такого документа?
2 З якого віку настає кримінальна
відповідальність в Україні?
5 Значення діяльності
Ярослава Мудрого. Кулажкіна Олена 16
слайд
1. М. Грушевський: «Його часи, його порядки зісталися на цілі століття
потім взірцем, правилом, основою для всяких розпоряджень, а все його князювання
– світлою і щасливою добою супроти пізніших бід, які випали
на долю України потім»
2. Б. Греков: «Київський князь Ярослав Мудрий, як і його батько
Володимир, користувались значним
авторитетом в міжнародній політиці…»
3. М. Брайчевський «І в дорослому і в похилому віці, вже як верховний
володар Русі, він вкрай неохоче сідав на коня і лише в разі особливої потреби
брав участь у походах. Книга і перо були для нього милішим меча та військового обладунку»
4. О. Субтельний « Тривале князювання Ярослава прийнято вважати апогеєм могутності Київської
русі»
VІ. Закріплення нових знань учнів. 17 слайд
-
Характеристика
історичної особи за поданим планом 18 слайд
Бесіда за
проблемним запитанням:Сильний правитель-сильна держава
Вміле правління-шлях до процвітання
VІI. Підсумки
уроку.
-
Шкала оцінювання
-
Давайте поміркуємо, що можна запозичити від
Ярослава мудрого для сучасності, а що варто залишити у ХІ ст.19 слайд1 хв
Благослови,
Господь, державний Київ, вчитель 1 хв Хрещатик 20 слайд
Що на горі, над голубим Дніпром,
Пильнує мир і всі труди людськії,
Що їх живить земля своїм трудом.
Який простір, привілля, тишина,
Як там гаї вдалечині синіють,
Лиш тихий дзвін під ясним небом мріє
І спить пастушка біля казана.
Бо крепок князь і власть його міцна,
Бо Ярослав залізними полками
Всім ворогам дороги заградив,
І Божий мир, як сонце над полями,
Над Києвом і Руссю заяснів.
(уривок із поеми Івана Кочерги
«Ярослав Мудрий»)
VIІI. Домашнє
завдання., -характеристика
історичного діяча за планом ,опр §8 21 слайд
Немає коментарів:
Дописати коментар