Історія України, 8 клас
Тема. Українське козацтво в І чверті XVII ст.
Гетьман П. Конашевич-Сагайдачний.
Мета: показати, яку
величезну шкоду заподіяли українському народу турецько-татарські набіги;
підкреслити, що лише козацтво було єдиною силою, здатною протистояти цим
набігам; на прикладі діяльності гетьмана П. Сагайдачного показати вплив особи
на хід історичних подій; підвести учнів до розуміння провідної ролі козацтва в
українському суспільстві; продовжувати розвивати вміння працювати з історичними
текстами, матеріалами, критично їх осмислювати, формувати навички самостійної
роботи; виховувати повагу до захисників рідної землі.
Обладнання: книга П'єтра делла Валле «Подорожі», портрет
П. Конашевича-Сагайдачного.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
1. Вчитель. Виникнення та діяльність українського козацтва не пройшли
непоміченими європейцями. Що вони писали на початку XVII ст. про козаків?
Зачитується уривок із книги «Подорожі» італійського мандрівника, письменника
П'єтра делла Валле.
«Турки не мають на Чорному морі жодного міста, що його не взяли б козаки... У
будь-якому разі, вони зараз на Чорному морі є такою значною силою, що коли
додадуть більше енергії, то цілком його контролюватимуть... Після серйозних
роздумів про їх стан, про їхні політику й звичаї я не маю сумніву щодо того, що
з часом вони створять могутню республіку» бо, на мою думку, навіть уславлені
спартанці, не кажучи вже про сицилійців, карфагенян і навіть римлян, не
починали так знаменито і вдало».
Кому та як загрожували українські козаки?
Яким було ставлення на міжнародній арені до українського козацтва?
Які сподівання, на ваш погляд, могли покладати уряди європейських держав на
козацтво?
Використовуючи попередньо вивчені теми, а також надану інформацію, укажіть
завдання, що стояли перед козацтвом на початку XVII ст.
2.Вчитель. Початок XVII ст. увійшов в історію козацтва як «доба героїчних походів».
Це період найбільш успішних (морських і сухопутних) походів запорожців проти
турків на чолі із славетним гетьманом П. Конашевичем-Сагайдачним. (Повідомлення
теми уроку.)
3. Визначення запитань, на які учні бажають отримати відповіді на уроці ( « Дошка
запитань»).
IІ. Сприйняття та усвідомлення нового
матеріалу.
План
1.Морські походи козаків.
2.Гетьман П. Конашевич-Сагайдачний, його політична, військова та просвітницька
діяльність.
3.Участь українського козацтва в Хотинській війні.
Проблемне завдання.
Які зміни сталися в політичному становищі українського козацтва в І чверті XVII
ст.?
Повідомлення вчителя:
— З часу підкорення Кримського ханства Османською імперією (XV ст.) турки
прагнули використати Крим як форпост для завоювання України та інших
слов'янських земель. Майже щорічно турки й татари повторювали свої вторгнення в
українські землі. Під час цих походів вони спалювали села й міста, вбивали й
забирали в полон людей, брали ясир.
1.Чому польський та литовський уряд не могли оборонити Україну від
турецько-татарської агресії?
2.На кого лягав тягар захисту мирного населення від набігів? (Відбиваючи часті
напади турків і татар, козаки нерідко ходили походами у Крим і Туреччину.)
3. Із якою метою вони здійснювали ці походи?
Кероване читання (у парах)
за пунктом «Морські
походи козаків» §4 (підручник — Власова В., Історія України. 8 клас. — К.:
Ґенеза, 2002).
Учитель вивішує кольорові папірці з датами козацьких походів. Учні, працюючи з
текстами, знаходять назви подій, які сталися в цих роках.
Перевірка завдання. Робота з контурною картою.
Питання до учнів:
— Від чого, на ваш погляд, залежав успіх козацьких походів?
(Успіх козацьких морських експедицій на початку XVII ст. був зумовлений також і
талановитим керівництвом. Від середини першого 10-річчя майже всі великі
морські та суходольні походи козаків очолював П. Конашевич-Сагайдачний. Якуб
Собеський, польський мемуарист, писав про українського гетьмана: «...В очах
прийдешніх нащадків потомства він гідний стати в один ряд із найвидатнішими
людьми свого часу... Це була людина сміливого розуму, що шукала небезпек, що не
шкодувала життя: перший у нападі, а у відступі останній...»
(Учитель вивішує портрет гетьмана посередині дошки.)
Робота у групах.
Визначити значення діяльності гетьмана П. Конаше-вича-Сагайдачного.
1група — тексти про військове мистецтво гетьмана (с. 38, 40-41 підр.);
2група — дипломатична діяльність гетьмана (с. 39 підр.);
3група — просвітницька діяльність (с. 39-40 підр.);
4група (2-3 учні) — експерти, які узагальнюють та коректують роботу груп.
Представник кожної із
трьох груп звітує про роботу та прикріплює на дошці аркуші з висновками
(навколо портрету П. Сагайдачного).
Робота над поняттям «дипломатія».
Завдання.
Висловіть своє ставлення до особи П. Сагайдачного.
Які його вчинки і справи викликають захоплення, а які — ні; як ви ставитесь до
засобів, якими він прагнув досягти мети?
(Для цього можна використовувати такі неповні речення:
Я упевнений у тому, що...
Я добре знаю, що...
Я думаю інакше, тому що...
Я переконаний у цьому, тому що...
Я сумніваюсь у цьому, тому що...
Я не згодний з цим, тому що...)
ІІІ. Рефлексія
1. Вирішення проблемного
завдання.
У І чверті XVII ст., у ситуації міжнародної напруженості (боротьба Європи з
Османською імперією), виріс авторитет українського козацтва. В очах усього
українського суспільства козацтво стало офіційним захисником церковного, а
отже, і національного життя. Відбулася зміна політичного лідера нації: стару
київську аристократію змінила козацька старшина.
Таблиця передбачень (попереджувальне завдання до наступних уроків).
Висловіть припущення, як може скластися подальша доля українського козацтва?
Мої припущення
Історична дійсність
2.Скласти оду-похвалу II. Сагайдачному від нащадків (складання сенкену).
Наприклад:
Сагайдачний
Мудрий,
непохитний,
воював,
захищав, дбав,
палкий патріот своєї країни.
ІV. Домашнє завдання на вибір:
а) опрацювати матеріал §4 за підручником В. Власова;
б) використовуючи пам'ятку характеристики історичної особистості (с. 42 за
підручником В. Власова ), дати оцінку діяльності П. Сагайдачного;
в) нанести на контурну карту походи українського козацтва під керівництвом П.
Сагайдачного.
Немає коментарів:
Дописати коментар