Радянізація західноукраїнських земель( друга половина 40-х-початок 50-х рр 20 ст.)
Мета: - охарактеризувати основні зміни,що відбулися в
регіоні;
-
удосконалювати
вміння аналізувати,узагальнювати,критично оцінювати історичні процеси з точки зору
загальнолюдських та національних цінностей,формувати предметні компетентності;
-
виховувати в дусі патріотизму,національної
свідомості та гідності
Очікувані результати:
- орієнтація в
основних методах та засобах радянізації
- з’ясування настроїв населення щодо
процесів проти УГКЦ
- оцінка
результатів боротьби ОУН-УПА проти влади
- погляд на
антиукраїнську радянсько-польську акцію 1947 р.
Обладнання: підручник, настінна карта, мультимедійна дошка, презентації
, інструкції до уроку
Основні поняття: радянізація,індустріалізація,колективізація,»культурна
революція», УГКЦ, ОУН-УПА, депортація, операція «Вісла».
Основні дати: 1942 - 53 - діяльність УПА,
березень 1946 - Львівський
неканонічний собор УГКЦ,
квітень-травень 1947 - операція «Вісла»,
1949-приєднання
Мукачівської єпархії до РПЦ,
5 березня 1950-загибель
Романа Шухевича,
поч.50-х-завершення
колективізації
Історичніперсоналії:Й.Сталін,Л.Каганович,М.Хрущов,А.Шептицький,Й.СліпийР.Шухевич
Девіз уроку: Мешканці регіону добре
пам’ятали перший досвід спілкування з
радянською владою; страх перед
колективізацією та переслідуваннями на релігійному ґрунті виявився
недаремним
Хід уроку:
І. Організація класу
ІІ. Вступне слово вчителя:
повідомлення мети
та основних завдань роботи,
актуальність вибраної теми,постановка головних
проблем уроку.
Які наслідки мали описувані
події для подальшого розвитку міжнаціональних та міжконфесійних відносин?
Чи була це громадянська війна?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
А аспект
мотиваційний
(перший учень:від
початку 1 хвилі радянізації до організації масової боротьби ОУН з Радянською владою);
Б
аспект владний
( другий учень:
методи і способи формування органів
радянської влади.
А чи можна було діяти властям інакше?
В
аспект релігійний
(третій учень: доля
УГКЦ, кардинал Й.Сліпий, «катакомбна
церква».
Чому перший удар був проти церкви?
Що значить позбавити мільйони
права свободи совісті та віросповідання?)
Г аспект
соціально-економічний
(робота в парі: впровадження сталінської моделі соціалізму в
конкретній ситуації;
виділення
позитивних та негативних наслідків)
Ґ
аспект визвольний
( шостий учень: боротьба
ОУН-УПА, політичний портрет Шухевича
Чи був шанс на успіх в тих
умовах?
Д аспект територіальний
( сьомий учень: насильницьке
переселення десятків тисяч українців із східних регіонів Польщі на «повернені» землі
північного заходу країни. Аналіз історичних документів, ст. 87 підручника.
Які цілі ставило польське
керівництво?
Як проводилася операція?
Які права людини стосовно
українського населення були порушені польськими властями?
ІV.
Питання для узагальнення:
ü Які заходи включала в себе радянізація?
ü Які нові галузі промисловості виникли?
ü Як склалася подальша доля УГКЦ?
ü Населення яких територій охопила операція «Вісла»?
V. Підведення підсумків, рефлексія
обмін думками щодо проблемних питань уроку;
Думки учнів:
що сприйняли ? де виникли труднощі? в чому цінність заняття?
VІ. Домашнє завдання:
Опрацювати тему 10 підручника ;
питання для обговорення:
Які «хвороби» вивченого періоду української історії на західних землях
знайшли свій прояв в сьогоднішній історії України?
Примітка: в ході роботи після кожного обговореного питання слово мають
рецензент та експерт. Оцінки коментуються відповідно до критеріїв. (додаються)
Немає коментарів:
Дописати коментар